Vinobranie 2022 – aké bolo?

Po 3 rokoch sa vrátilo pezinské vinobranie. Čím bolo výnimočné?

Oberačkové slávnosti sa po 3-ročnej covidovej pauze vrátili do ulíc mesta. Pezinské vinobranie aj napriek počasiu prilákalo množstvo návštevníkov. Nieslo sa v duchu dobrého vína, hudby, kultúry a rozmanitej gastronómie. Návštevníkov privítala úplne nová skladba programu, vylepšené technické a organizačné zabezpečenie, čistota mesta a vysoký štandard hygienických zariadení.

Vinobranie v Pezinku otvoril primátor Igor Hianik Prvým dúškom v piatok na tribúne pred zámkom. Návštevníkov privítala veršom historická postava pereg (v podaní Jaroslava Chrapka), ktorý bol viničným richtárom a ústrednou postavou vinárskeho úradu.

Hudobný program vinobrania bol určený všetkým vekovým kategóriám. Z hlavného pódia na námestí sa vďaka novej dramaturgii stalo pulzujúce srdce osláv, kde radosť a zábavu bolo vidieť až do úplného konca aj napriek nedeľnému dažďu. Pódium pri zámku patrilo domácej scéne. „Som veľmi rád, že naše domáce hudobné zoskupenia podporujú každoročné vinobranie a prispievajú tak ku kvalitnému kultúrnemu životu, patrí im vďaka a uznanie,“ podčiarkol Igor Hianik, primátor.

Počas vinobrania sa mohli návštevníci dobre najesť, ochutnať víno a v tomto období aj jedinečný burčiak. Nechýbala už po druhýkrát ani Vinárska ulička, kde mesto poskytuje bezplatne priestor na prezentáciu malým pezinským vinárom s kvalitným vínom. Na tohtoročnom vinobraní ste mohli zažiť najviac kolotočov a atrakcií, ako aj zábavy pre mladých za posledné roky. Tradičný alegorický sprievod prešiel mestom v nedeľu a ukončený bol ekumenickým poďakovaním a požehnaním úrody katolíckym farárom Andrejom Šottníkom a evanjelickým farárom Vladimírom Kmošenom. „Cieľom vinobrania je opätovný návrat k tradíciám, preto sa aj sprievod niesol v duchu odkazu na vinárstvo, vinohradníctvo a históriu mesta,“ hovorí Monika Luknárová, riaditeľka Pezinského kultúrneho centra.

Aby sa cítili návštevníci vinobrania komfortne a užili si ho, priniesli sme rôzne novinky. Deväť info panelov s mapou, programom a odkazom na stránku vinobraniepezinok.sk. Nové Informačné centrum v Krušičovej kúrii bolo základňou rýchlej zdravotnej služby, poskytlo aj bezbariérové WC a kútik na prebaľovanie a dojčenie, sústreďovali sa tu straty a nálezy a usmiaty personál pomáhal a radil návštevníkom. V meste boli doplnené nadštandardné verejné WC kabínky, umývadlá a zdroje pitnej vody. Nepretržite sa zabezpečovala čistota mesta, každých 15 metrov boli rozmiestnené smetné nádoby a všetok odpad z vinobrania bol energeticky zhodnotený. Mesto zabezpečilo aj zber použitých olejov. Dopravné obmedzenia boli koordinované s aplikáciou Waze. Policajný zbor, mestská polícia ako aj SBS skonštatovali, že išlo o najbezpečnejšie podujatie za posledné roky.

(tím MsÚ)

Video: www.dronovezabery.sk
Foto: Eva Amzler, Marián Bartoš